HUDBA
 
DC TALK
Live in concert: Welcome To The Freak Show
CD a MC, Fore Front 1997, 78 min.
 
Traja chlapíci Toby McKeehan, Kevin Max Smith a Michael Tait známy pod menom DC Talk sa pohybujú po amerických gospelových pódiach už takmer 10 rokov. Za ten čas nahrali 4 albumy, za ktoré získali 2 ceny Grammy a 2 platinové platne. Počty ich predaných CD sa rátajú v miliónoch kusov a priemerný počet divákov na jednom ich koncerte je väčší, ako počet divákov, ktorí navštívili všetky ročníky našich dvoch najväčších gospelových festivalov trnavského Lumen-u a Verím, Pane dokopy. Dnes sú považovaní za absolútnu špičku v rockovej muzike a to nielen v gospeli. Keď v októbri roku 1995 dokončili svoje album Jesus Freak, vyrazili na veľkolepé megaturné „Jesus Freak Tour“. A práve nahrávky z týchto koncertov vydali o dva roky na svojom prvom živom albume. Čo ponúka? 16 výborných piesní, z nich je väčšina z albumu Jesus Freak (1995), niekoľko z albumu Free At Last (1992) a jedna z Nu Thang (1990). Okrem toho je tu aj beatlesovka Help!, ktorou koncert začína a cover verzaia jednej skladby od R.E.M. O žánri sa v prípade DC Talk hovorí veľmi ťažko. Sú totiž vynikajúci muzikanti, ktorí dokážu komponovať a hrať nielen tvrdé hard-rockove nárezy, ale aj klasický rock´n roll, grunge, rap, či soul. Chlapci oslovujú publikum nielen svojou hudbou, ale aj textami, či komunikáciou s publikom medzi pesničkami. Práve toto je ich Posolstvo. Posolstvo slušných kresťanov (písmená DC znamenajú – Decent Christian), alebo ak chcete Ježišových bláznov, či pošetilcov (toto české slovo lepšie zodpovedá anglickému freak). O kvalite albumu hovorí aj fakt, že tento rok si z L.A. neodniesli cenu Grammy len Madona, či All Saints, ale jeden zlatý gramofónik sa v kategórii Best Gospel Rock Album ušiel práve za Welcome to the Freak show aj chlapcom z DC Talk. A na záver dobrá správa: koncom roka sa môžeme tešiť na ich nový album.
 
Máire Brennan
Perfect time
CD a MC, Word Records 1998, 43 min.
 
Možno meno tejto speváčky väčšine z vás nič nepovie, ale mnohí určite poznajú írsku skupinu Clannad. Tá ako prvá spojila írske tradicionály spievané v galštine, s éterickými vokálmi a zvukmi syntetizérov. Vznikol štýl nazývaný celtic music, ktorého najznámejším predstaviteľom je dnes zrejme Enya (Máirina mladšia sestra). A práve Máirin hlas dominuje na všetkých 24 albumoch Clannad. Navyše má za sebou aj dva sólové projekty. Perfect Time je však jedinečný tým, že je to kresťanský keltský album. Máire je kresťankou už 8 rokov, ale až teraz sa pokúsila vyjadriť svoju vieru, hudobným žánrom, ktorý je často označovaný ako new age. Proti tomu sa Máire ostro bráni: „Celá keltská tematika bola ukradnutá a zneužitá hnutím New Age. Zneužili aj slovo príroda... Ale keltská hudba je preto taká silná a duchovne nabitá, lebo vychádza z kresťanského života Keltov. Práve to je dôvod, prečo sa hrá a počúva už viac ako 1500 rokov. Je v nej kus odkazu sv. Patrika, sv. Ambróza, či sv. Brigity, ale aj učencov a misionárov, ktorí hlásali kresťanstvo po celej Európe.“ Album Jedinečná chvíľa jej dáva za pravdu. Je to nádherná, pokojná oslava Boha. Prelína sa v nej angličtina s galštinou, vlastné texty so žalmami, Boh s prírodou. „Zvuk Clannad sme vytvorili sami. Počuli sme ho znieť z hôr, údolí, stromov a oceánu. To všetko stvoril Pán.“ – hovorí Máire. Čo môže očakávať od jej nového albumu, mladá generácia, ktorá cíti z keltskej hudby zvláštne duchovno? „Veľa ľudí sa ma pýta, či som druid, gnostik, či čo. Väčšinou ich prekvapí, že som kresťanka. Mnoho poslucháčov sa snaží za tou hudbou nájsť niečo viac. A dúfam, že sa aspoň polovica z nich dostane k jadru - ku keltskej kresťanskej tradícii, k Bohu.“
 
Ram Adonai
Ram Adonai
CD a MC, Rosa 1997, 46 min.
 
Po vydaní tohto albumu spôsobila táto plzeňská kapela menšiu revolúciu na českej gospelovej scéne. Podľa počtu koncertov, predaných nosičov, ale aj podľa ankety v časopise Tón sa im podarilo zosadiť z piedestálu najobľúbenejšieho, aj najúspešnejšieho interpreta skupinu Oboroh. Čo pätica v zložení Peggy Bečvář, Michal Homolka, Dan Vilášek, Jirka Vinš a Honza Tišer ponúka? Predovšetkým tvrdý hardrockový, miestami až punkový „nářez“. Plné sály teenagerov na ich koncertoch jednoznačne dokazujú, že zvolili správne oslovenie. Veď týchto mladých ľudí ťažko dokáže zachytiť „tradičná“ gospelová muzika (folk, Taize, či chvály....). Ram Adonai však chce hlavne evanjelizovať. Takmer všetky texty piesní (autor Michal Homolka) majú pôvod v Biblii, niektoré z nich sú pretransformované do tvrdej súčasnosti (Párty, High society), ale je tu aj protidrogové memento (Trip). Chalani výborne zvládajú svoje nástroje a dominuje najmä Peggyho hlas a Michalova gitara. Nechýbajú ani originálne nápady (začiatok a koniec CD, úvody piesní High Society a Jesus is not dead). Ram Adonai sme mohli vidieť a počuť už aj na Slovensku. Vystúpil v máji na festivale Lumen v Trnave. Pevne verím, že aj na konzervatívnejšie orientovanom slovenskom gospelovom trhu si Ram Adonai našiel a ešte nájde svojich poslucháčov. Tí sa už koncom roka môžu tešiť na nový album Getsemane. Nezabudnite pri počúvaní tohto CD na upozornenie z bookletu: Play it on maximum volume!!!
 
Credo
Čo ma čaká...
CD a MC, LUX Communication 1998, 50 min.
 
Konečne! Takto si s úľavou povzdychli nielen členovia skupiny Credo, ale aj stovky ich fanúšikov na augustovom festivale Verím Pane v Námestove. Credo tu totiž predstavilo a pokrstilo svoje „debutové“ CD. Nuž veru dlhých 8 rokov koncertovania Creda, počas ktorých sa títo muzikanti stali doslova inventárom slovenského gospelu, im trvalo, kým sa dopracovali k prvému albumu. A čo nás čaká, keď spustíme CD? 12 piesní, medzi ktorými nechýbajú už známe hity (Čo ma čaká, Mám pár dní, Hlúpa nálada,....) ale aj 6 noviniek. Okrem jednej má všetky piesne na konte spevák skupiny Miki Michelčík, ktorý väčšinu z nich aj otextoval. Pod 5 piesní sa podpísal Jožo Urban, známy básnik, textár v pop-music a spolutvorca muzikálu Kráľ Dávid. Práve on sa stal krstným otcom tohto albumu. Piesne sú nielen o láske, ale aj o dnešnom svete, jeho uniformite, egoizme, či kríze ideálov. Všetci to veľmi dobre poznáme... Credo v zložení Miki Michelčík (výborný spev a akustická gitara), Rado Kuric (klávesy, spev a vynikajúci frontman na koncertoch), Dušan Kulich (elektrická gitara), Rasťo Kuric (basgitara) a Braňo Jelen (skvelé bicie) ponúka poslucháčom pekný melodický ale aj energický rock, hraný „od podlahy“, jednoducho a bez príkras. Nechýbajú originálne hudobné nápady (konce skladieb Milióny hláv a Ružové okuliare). Credo výborne zvláda živé koncerty a pri ich vystúpení väčšina divákov opúšťa svoje stoličky. Nie že by chceli odísť, oni sa len presunú pod pódium kde veselo „šantia“ a hlučne sa dožadujú ďalšej piesne. Je tam jednoducho „super“ atmosféra. Verím, že tú budete mať aj vy pri počúvaní ich CD. A spoločne s vami dúfam, že na ďalší album nebudeme musieť čakať jednu, či dve päťročnice.
 
Daniel Hůlka
Mise – speciál k turné
CD a MC, EMI 1998, 74 min.
 
Jeho cesta k úspechu je ako rozprávka. Pred troma rokmi neznámy operný spevák, ktorý spieval v mimopražských divadlách, úspešne absolvoval konkurz do nového pripravovaného muzikálu. Mal síce len alternovať, ale keďže hlavná hviezda sa zranila pri nehode, na premiéru nastúpil náhradník. Muzikál mal úžasný úspech, a jeho hlavný predstaviteľ ešte väčší. Za dva a pol roka ho videlo v Prahe viac ako milión divákov a z neznámej tváre sa stala hviezda prvej veľkosti, ktorá pravdepodobne čo nevidieť zosadí z trónu starnúceho Karla Gotta. Reč je o muzikáli Drakula a spevákovi Danielovi Hůlkovi. Za svoj úspech nevďačí len svojmu „éterickému“ zjavu (ktorým boduje najmä u nežnej časti publika), ale najmä svojmu nádhernému hlasu – mäkučkému barytónu. Jeho fantastický úspech na javisku sa pokúsili producenti a autori muzikálu preniesť aj do sveta pop-music. A bol to veľmi dobrý nápad. Pripravili Danielovi 14 piesní - 8 nových (polovicu napísali autori Draculu Karel Svoboda a Zdeněk Borovec) a 6 prevzatých. Ide však o také hity ako Vangelisov Conquest of Paradise (Ráj), či Miserere známe z podania Pavarottiho a Zucherra (Moje Miserere), sú tu aj piesne od Lionela Richieho (Ať láska), Frederica Chopina (Sníh), či Vladimira Cosmu (Déšť, vůz a pláč). Čo je však na albume najzaujímavejšie, sú texty. Nebyť roztopašnej piesne Holky a diabolskej Pán démonů, mohli by sme si myslieť, že ide o gospelové album. Texty piesní Láskou svět spoutej (netrpezlivo čakám, ktorý gospelový zbor si z nej ako prvý urobí svoj hit), Znít jak zvon polední (vznikla podľa znelky ČT), Moje Miserere, či Ten právě příchozí (silný pro-life text) majú silnejší gospelový akcent, ako väčšina textov našich gospelových interpretov. Z tohto pohľadu ani neprekvapuje, že dva zo štyroch bonusov, ktoré sú na druhom vydaní Mise (to je práve ten „speciál k turné“), sú Dvořákove Biblické písně a boli nahrané počas série Hůlkových vianočných chrámových koncertov. Môžeme konštatovať, že prienik Daniela na scénu pop-music bol nadmieru úspešný. On má totiž dve veci, ktoré drvivej väčšine pop-hviezd chýbajú: nádherný hlas a vie spievať. Dúfam, že nás čoskoro poteší ďalším albumom.
 
KNIHA
 
Michael O´Brien
Apokalypsa
Triality 1998, česky, 296 strán
 
Thriler z cirkevného prostredia? Čo je to za nezmysel?! Ale je to tak. Táto kniha spĺňa všetky kritéria tohto žánru. Je v nej napínavý dej, kriminálne zápletky, nadprirodzené úkazy, tajomstvá minulosti, ale aj vzájomná náklonnosť dvoch ľudí. Navyše autor je katolík a svoju Cirkev výborne pozná. Dej je situovaný do súčasnosti resp. veľmi blízkej budúcnosti. Svet stojí pred ďalšou svetlou kapitolou svojej histórie. Jej protagonistom je najmä Prezident federácie európskych národov. Je to schopný, inteligentný, vzdelaný a veľmi obľúbený človek. Cirkev pomaly, ale iste stráca svoje postavenie a dostáva sa na okraj všetkého diania. V takejto situácii je do Vatikánu nečakane povolaný zo svojho tichého kláštora na hore Karmel v Izraeli páter Eliáš. Je to zvláštny muž. Jeho vlastné meno je David Schäffer. Je žid pochádzajúci z Varšavy. Ako chlapec zázrakom prežil holocaust. Po vojne bol žalobcom v Eichenmanovom procese a dosiahol vysoké postavenie v štáte Izrael. Keby nebolo tragédie jeho rodiny, ktorá ho priviedla ku konverzii a do karmelitánskeho kláštora, zrejme by dnes bol prezidentom on. Dostáva od sv. otca zvláštne poverenie. Má ísť za Prezidentom a odovzdať mu pápežovo posolstvo. Pápež ho totiž pokladá za Antikrista, ktorý má prísť na svet pred koncom vekov. Páter Eliáš sa pokorne púšťa do poslania. Na svojej ceste stretá ľudí z rôznych vrstiev: politikov, vedcov, vysokých cirkevných hodnostárov, vizionárov i charizmatikov. Postupne sa však stáva sám obeťou rozsiahleho sprisahania proti Cirkvi. A práve keď je na konci svojich síl a pokorený, vtedy sa stáva najsilnejším... Román upúta čitateľa najmä svojou autentickosťou. V postavách Pápeža a prefektov kongregácii Stato a Dotrino spoznávame Karola Wojtylu a kardinálov Sodana a Ratzingera. Postoj dnešných nadnárodných liberálnych inštitúcii k Cirkvi je nám veľmi dobre známy. A spôsoby mediálnej manipulácie prekvapivo ilustrujú nadpisy vystrihnuté z našich novín a týždenníkov. Viac prezrádzať nebudem. Ale Cirkev je postavená na skale, a nik ju nepremôže, ani keby sa musela vrátiť späť do katakomb. Najmä o tejto nádeji je táto vynikajúca kniha.