Lumen 97
Lumen 2-3. 5. 1997
Starozákonný žalmista v 98. žalme píše: "Na chválu Božiu jasaj celá zem, plesajte, radujte sa a hrajte. Hrajte Pánovi na citare a na harfe zunivej. Za hlaholu trúb a poľníc jasajte pred tvárou kráľa a Pána..."

"Tí, ktorí veria, vidia všetko v inom svetle."

Už v dávnej minulosti ľudia objavili , že hudba obsahuje v sebe citový náboj, ktorý zosilňuje prenikavosť myšlienky do ľudského srdca. To platí v zmysle pozitívnom i negatívnom. Preto je potrebné, aby sa našli ľudia, ktorí vedia využívať hudbu k pozitívnemu cieľu: na zosilnenie účinnosti dobrého slova, a tak zväčšovať v našom živote a v našom svete svetlo (lumen). Žiadne slovo neprináša do nášho života a do nášho sveta viac svetla ako slovo Evanjelia (angl. gospel) !Povzbudení skúsenosťami a poučení z chýb posledného ročníka organizujú tento rok DOM-kári spolu so saleziánmi, mestom Trnava a firmou ROSA už 5. ročník festivalu kresťanskej hudby alebo ak chcete gospel music (gospel znamená evanjelium) - LUMEN. Tento rok kladú organizátori väčší dôraz na evanjelizačný rozmer festivalu. Záštitu nad podujatím prevzal svetoznámy tenor Peter Dvorský.Minuloročný Lumen sa konal pod záštitou prezidenta SR Michala Kováča. Zúčastnilo sa ho vyše 4000 divákov. A bol to vlastne prvý Lumen na medzinárodnej úrovni, keď nerátame ČR. Hlavným hosťom bol David Fitzgerald z Anglicka spolu so svojou kapelou.V čase keď budete čítať toto číslo Trnkáčika sa už asi stretnete s plagátmi na zastávkach MHD propagujúcimi Lumen. My vás však chceme trochu obšírnejšie oboznámiť s programom a jednotlivými účinkujúcimi.Festival sa koná 2.-3. mája (piatok, sobota) v športovej hale Slávia v Trnave. Vstupné je 40 Sk na jeden deň a za dvojdňový lístok zaplatíte 60 Sk. V cene lístka je 16 stranový builtén a je tu aj možnosť vyhrať nejakú peknú cenu, kedže lístky sú zlosovateľné. Pre mimotrnavských záujemcov (čo sme asi všetci) je pripravené ubytovanie na škole za 10 Sk (platí aj na sobotnajšiu noc, kedže program končí v noci o 23:00). Samozrejme periny a posteľ neočakávajte, čaká vás holá zem, prípadne vlastná karimatka a spacák. Ak budete mať hlad, aj o to je postarané, žiaľ iba v sobotu. No za 30 Sk dostanete raňajky, obed a olovrant. Lístky, stravu a nocľah je možné dostať aj priamo na mieste, no lepšie je si ich dopredu skupinovo zarezervovať (tel:. 5431208) Prípadne nejaké informácie nájdete aj na Internete na stránke s adresou http://www.company.sk/lumen, ktorú vytváral mimochodom Jogo z Trnkáčika. A teraz čo to z programu:
 
Piatok 2. 5. 1997
15:30 - svätá omša (katedrála sv.Jána Krstiteľa) celebruje p. Milan Bubák,SVD; hrá Zips Ivánka17:00 - otvorenie festivalu Lumen´97 - hudobný program Petra Dvorského - evanjelizačný program skupiny Agapé - Trnava
18:00 - KO.N.GO., ZR Prešov, Continentals" Kongo - gospelový spevácky 82-členný zbor od saleziánov z Trnavy-Kopánky, inšpirujúci sa tradičným gospelom, pripomínajúcim veľké masové černošské zbory. Posolstvo vychádzajúce aj z názvu tohto telesa (KOpanka Needs GOd - Kopánka potrebuje Boha) určite osloví mnohých mladých ľudí." ZR - "Zborový rev" patrí medzi najstaršie a známe kresťanské zbory na Slovensku. História tohto zboru siaha do roku 1981." Slovenský CONTINENTALS - je súčasťou najväčšej misie Continentals Ministry. Tento rok v auguste sa uskutoční prvé turné SC po Čechách, Slovensku a Ukrajine. Treba spomenúť, že táto formácia je druhou národnou misiou v strednej Európe. Štúdioví speváci pod vedením Ivety Viskupovej sa predstavia s programom Reaching Out.
20:30 - Vystúpenie zahraničného hosťa festivalu - E.T.W. (USA).Z Oklahomy z mesta Tulsa prijali na festival pozvanie predstavitelia tanečno-rapovej gospelovej hudby s názvom E.T.W. (End Time Wariors - Bojovníci na konci veku),ktorí sú v USA veľmi populárni. Jej členovia M.C. Free (Mike Hill), M.C.L. King (Elroy Forbes) a Johnie Jam (Johnie Williams) po rokoch práce úspešne našli reč, ktorou oslovujú a získavajú si veľmi veľa mladých a v súčasnom svete zároveň i zlomených ľudí. Klasický rap s prvkami soulu a pre E.T.W. typická hĺbka textov vytvára záchytný bod pre hľadajúce davy.
22:35 - spoločná modlitba Taizé
 
Sobota 3. 5. 1997
8:00 - 9:15 - Raňajky
9:00 - Genezis, Radosť + Prameň, Ježi, J. Fabián a spol., Tono Mesároš" GENEZIS - Partia mladých nadšencov folkovo - zborovej hudby." JEŽI - Už od roku 1971 pri jezuitskom kostole v Trnave, pôsobí najväčší z trnavských kresťanských zborov Ježi. Viac ako 120 spevákov, ale i speváčikov v súčasnosti veselo spieva pod vedením Petra Reiffersa a jeho tímu." RADOSŤ - Pod taktovkou Františka Podolského sa už chvályhodných 10.rokov "hemží" 135 spevákov a speváčiek. Vytváranie kolektívu a šírenie radosti spevom je súčasťou ich spoločného kréda." J.FABIAN a spol. - Spevácky zbor z kostola Kráľovnej pokoja z Košíc pod názvom Južania sa stal priam legendou na slovenskej kresťanskej scéne práve v časoch totality.
12:00 - svätá omša (kostol sv. Jána Krstiteľa) - hrá zbor Šumienky
Ester11:00 - 12:00 ; 13:00 - 14:30 - obed
14:00 - beseda so zahraničným hosťom festivalu E.T.W.
14:30 - AC Košice, Marek Krajčí, Jožo a Aga, Kontakt, Kairos (ČR)" AC KOŠICE - Je veľmi vydarená gospelová formácia z Košíc. Charakteristickým štýlom pre ňu je praise & worship, čiže piesne chvál. Odovzdaní do Pánovej vôle, dokážu rozospievať a roztancovať i tých najsmutnejších... to si nesmiete nechať ujsť!" MAREK KRAJČÍ - Sú tiež predstavitelia praise & worship, pričom neochudobňujú svoj hudobný prejav o rôzne štýly ako napr: rock, hard-rock, pop-rock, tradičný gospel alebo reggae." JOŽO a AGA - Je to dvojica mladých ľudí, ktorých nadšenie pre hudbu je jasne viditeľné. Venujú sa síce viac štúdiovej práci, no i spolupráci so speváckymi zbormi, ako sú Domonik (Košice), alebo ZR (Prešov), s ktorými absolvovali mnoho koncertov, či nahrávok." KONTAKT - Gospelový zbor kontakt vznikol v roku 1989 v Bratislave. Je to skupina, ktorá sa orientuje na evanjelizáciu v rôznych prostrediach (napr. aj vo väzniciach), a účinkuje na rôznych festivaloch." KAIROS - Skupina vznikla asi v roku 1984. Jej piesne sú orientované predovšetkým na evanjelizáciu. V centre pozornosti členov tejto kapely sú skôr "sekulárni" poslucháči. Hudobne sa Kairos orientuje do dvoch smerov, sú nimi pop s prvkami jazzu a soul (rap).
17:00 - 18:00 - Občerstvenie
18:00 - Folk: Kompromis, Stanley + Kapucíni, Via Cantantium(ČR),B. F. O., Atlanta" KOMPROMIS - Bratislavská folková formácia s nápaditými hudobnými motívmi, s dobrými viachlasmi. Toto kvarteto v súčasnosti patrí na slovenskej gospelovej scéne medzi absolútne jednotky "svojho druhu." Recenziu ich najnovšieho albumu ste si mali možnosť prečítať v minulom čísle Trnkáčika." STANLEY a KAPUCÍNI - Kto by nepoznal "svieži" humor Stanleyho, ktorý svoje postrehy, myšlienky či "hromadné" spytovanie rôznych svedomí našej spoločnosti rád prezentuje v spolupráci a v doprovode jemného umenia bratov Kapucínov. Jeho najnovšie turné v Kanade svedčí o jeho aktivite nielen v našej krajine." VIA CANTANTIUM - je 4-5 členná folková formácia z Prahy. Približne po päťročnom koncertovaní skupina dnes už verejne nevystupuje." ATLANTA - Táto veľmi populárna vokálno - inštrumentálna formácia z Bratislavy patrí tiež, podobne ako Kompromis, medzi najlepších predstaviteľov slovenskej gospelovej scény. Päť vokálov, flauta a klavír je základné obsadenie tejto sedemčlennej skupiny, ktorá svoj záujem nasmerovala na art folk. Minulé číslo Trnkáčika tiež čo to o nich prinieslo.
20:00 - ROCK: The Silence, Credo, J.M.C.(ČR), Adriel, Ruach" THE SILENCE - košické TICHO charakteristické svojim hlučnejším rockovým prejavom ukazuje nové možnosti. Týchto päť mladých Košičanov si našlo svoju vlastnú cestu, po ktorej očividne kráčajú s "kopou" nadšenia. Hodnotenie ich nového albumu bolo v marcovom čisle Trnkáčika." CREDO - v roku 1990 vznikla dnes známa a populárna rocková skupina zo Zvolena. Jej 5 členov Miki, Rado, Dušan, Rado a Braňo si svojím repertoárom neuveriteľne získavajú publikum.
23:00 - predpokladaný záver festivalu
 
Pozor súťaž!
Pre čitateľov Trnkáčika sme spolu s organizátormi Lumen-u pripravili súťaž, v ktorej máte možnosť vyhrať dva lístky na tento festival. Takže otázka znie: Koľké číslo Trnkáčika práve čítate ? (Myslíme absolutne, nie tento rok) Takže rýchlo píšte na našu adresu v tiráži. Lumen už čoskoro bude. Uveďte ak máte, aj telefón, aby sme mohli čo najrýchlejšie odovzdať lístky. Uzávieka je 28.4.